Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
Сподели на Facebook
Во последната декада (од 2000 година наваму), најкористени машки имиња во Македонија според Државниот завод за статистика на Република Македонија, се Филип и Александар.
Без малку 2 500 се со името Филип и 2 000 се Александар (од објавувањето на почетокот во 2008 год. до денес, излегуваат постојано нови со овие имиња).

Но уште еден куриозитет за Македонците денес е што се даваат и имиња на антички македонски богови, војсководци, филозофи и други значајни личности од антиката. Така според податоците вакви имиња се забележани повеќе од 150 и нивниот број постојано расте. Македон, Диониз, Клеоника, Хрисија, Калија...

Едноставно македонските антички имиња ги потиснуваат некогашните форсирани “југо-имиња”. Сепак интересно е што имињата Филип и Александар во сите векови се оддржуваат како најчести машки имиња на Македонците, тоа го потврдува уште првиот патеписец Виктор Григорович во првата половина на XIX век, а го потврдуваат и други после него. Македонците и тогаш и денес се со имињата на своите најславни кралеви-предци.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6302 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 48

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: