Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8776
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Што е ансамбл?
Сподели на Facebook

Ансамбл (fr. “ensemble”) е поим со повеќе значења. Покрај најчестото поимање од фолкорот и она од ансамблеата на ООН, интересено е значењето на овој истоимен поим во воената терминологија.


Бункер од Мажино линијата во Франција

Така под ансамбл во военото инженерство се подразбира самостоен збир од утврдувања во постојаната фортификација, главен наслон (fr. “ouvrage principal”) и составен дел на утврдениот фронт.

 

Поимот ансамбл во оваа смисла се јавува при изградба на “Мажино линијата” од Французите, во која тој претставувал цел подземен град со касарни, болници, складишта, енергетски централи, што се било меѓусебно поврзано со тунели оспособени за сообраќај од моторни возила или електрични железници. На самата површина од земјата се гледале само куполи од орудија и набљудувачници, кои биле поврзани со лифтови или хоризонтални комуникации со останатите елементи на збирот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 9852 пати
Просечна оцена од посетителите
 1 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 28 февруари 2024
Моментно посетители: 18

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: