Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
“Перфидии” - воени подлости
Сподели на Facebook

“Перфидии” се краен вид воени лукавства кои содржат газење на дадениот збор и во оваа смисла се разликуваат од другите лукавствата заради нивната подлабока суштинска подлост.

Заради ова воените лукавства според меѓународното воено право се дозволени, но не и перфидиите кои се забранети. Во пракса понекогаш тешко е да се разликуваат дозволените воени лукавства од забранетите перфидии.

Принципот е да перфидиите постојат кога завојуваната страна децидно или преќутно се обврзала да ја говори вистината, односно да не го доведува во заблуда противникот, а не се држи до ветеното.

Перфидија е на пример кога:
- се злоупотребуваат симболите на парламентарци, Црвениот крст и др. меѓународни мировни мисии, со признати такви симболи за распознавање, за да се изврши некаква воена акција под заштита на истите симболи.
- се глуми предавање да би се постигнало воено предимство над противникот.
- се глуми смрт или ранување за да се отвори ненадеен оган.
- се дава СОС сигнал од бродовите а се отвара оган на непријателот кој се приближува.
- се уништуваат воени објекти по потпишувањето на капитулацијата (ова е дозволено дури и во текот на преговорите или пред самото потпишување, но не и по тоа).
- лажно се соопштува на противникот преку средства за информирање или на др. начин дека е заклучено примирје па тоа се користи за напад и сл.

Од друга страна, се смета за дозволено воено лукавство повикувањето на непријателот за предавање на основ наводно опколување. Критериумот по кој се просудува што е воено лукавство а што перфидија може да биде различен во разни држави и поединечни случаи. Во современите војни и технолошки процеси, воените лукавства се прошируваат се повеќе, а сфаќањата за чесните и нечесните воени дејства (откаде и го влечат перфидиите своето потекло) радиклано се менуваат.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8144 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 78

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Преп. мајка Синклитикија
--------------------------------
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Златото на Персија кај Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: