Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7920
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Традиции и обичаи
.: Маски и џаламарство :.
Споредбената анализа на денешната форма на василичарски обичај во с.Вевчани со неговите постари форми не е можна затоа што во литературата не постои емпирски материјал што ќе ја овозможи.
fe
Етнографските материјали за обредните маскирани дружини кај Македонците само фрагментално зборуваат за еротските елементи.
fe
Во рамките на ова излагање ќе се направат обиди џамаларскиот обичај да се разгледа како обрад на премин. За игрите со маски досега е пишувано многу, но сметам дека овој обред и играта досега не се почитувани како обред на премин.
fe
 

сабота, 16 октомври 2021
Моментно посетители: 24

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: