Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етимологија > Етимологија на македонскиот јазик
.: Други јазици и писма во Македонија :.
Џилит е вид мало копје за фрлање, со кое се до почетокот на XX век се изведувала истоимена игра во арапските но и турските земји на Средниот исток.
fe
Џизијата или главарина е порез кој во османлиската империја еднаш годишно го плаќало немуслиманското население, наместо военита обврска. Таа изнесувала 12-24 дирхеми.
fe
“Делија“ (turs. “deli” што значи луд, незауздлив, алчен, или пак од araps. “delil” што е пак водач) во старата турска воена организација е дел од нерегуларна лесна коњица од пограничните воени сили.
fe
“Диздар“ (од персиското “diz” што значи тврдина, град, крепост и сл. како и “dashten” што пак значи да се чува, држи и сл.) во турската држава е со првобитно значење “ чувар на градот“ а потоа и “командант на градот“ (“kastelan“, “porkulab“) и старешина “mustahfiza“ (чувар на градот).
fe
За време на османлиското ропство во Македонија се во употреба најразличен фонд на турски и ним сродни поими.
fe
 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 48

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Преп. Петар Атонски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: