Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8865
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етимологија > Етимологија на македонскиот јазик > Други јазици и писма во Македонија
Делија
Сподели на Facebook
“Делија“ (turs. “deli” што значи луд, незауздлив, алчен, или пак од araps. “delil” што е пак водач) во старата турска воена организација е дел од нерегуларна лесна коњица од пограничните воени сили.
Името го добиле по смелоста и храброста или по подоцнежната функција на водечки турски сили. Имено, подоцна делиите ќе станат војнички ред од серхад-кула (краишници, граничари) кој е основан во Босна во почетокот на владеењето од Сулејман II Величествениот (1520-1566), потиснувајќи ги акинџиите кои во ова време се сведени на степен од раја. Во Босна прв пат се споменуваат во 1526 год., за намесништвото од Хусрев-бег кој според некои податоци ги имал близу 10 000 што е секако повеќекратно преувеличување. Првично се појавуваат во Босна а нешто подоцна и Хрватска затоа што ова биле крајните граници на империјата која се граничела со друга силна империја, Австро-Унгарската.


Турски делија

Се разбира, откако се воведени како војнички ред не требало долго да се појават и низ останатите територии на Османлиското цартсво, па така и во Македонија. Првите делии ја сочинувале телесната гарда на пограничните команданти, а потоа се развиваат во силни ударни единици. Делиите се регрутирани од најхрабрите исламизирани жители на Босна, Хрватска, Србија, Бугарија, Македонија, Албанија и другите балкански земји. Со одредот делии командувал делибаша. Одредот се делел на бајраци (50-60 луѓе) на чело со бајрактар.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6120 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 24 април 2024
Моментно посетители: 15

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Македонците и воената кола, двоколка
--------------------------------
 Св. ап. Матиј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: