Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8525
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство
.: Цркви и манастири во Македонија :.
На околу 25 км. западно од Прилеп, на една рамнина обиколена со дабова шума, лежи манастирот Зрзе.
fe
На 8 километри оддалеченост од градот Тетово, на југоисточното подножје на Шар Планина, лежи селото Лешок.
fe
На југозападните падини на планината Осогово, на надморска височина од околу 870 метри, во селото Лесново се наоѓа манастирот “Свети Архангел Михаил и пустиножителот Гаврил Лесновски”, меѓу народот повеќе познат како Лесновски манастир.
fe
Црквата е посветена на Св. Софија, т. е. Христос како Божествена Премудрост и е подигната врз темели на ранохристијанска базилика.
fe
Базиликата се наоѓа надвор од ѕидовите на градскиот бедем, сместена на падините на Петринската планина, во непосредна близина на Биљанините извори.
fe
Испитувањата на оваа базилика, која се наоѓа на еден километар западно од Струга се одвиваа во текот на 1951 година, но тие не се завршени до ден-денес.
fe
First
Prev
Страна 8 од 8
Next
Last

сабота, 23 септември 2023
Моментно посетители: 83

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: