Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство
.: Цркви и манастири во Македонија :.

Во непосредна близина, јужно од црквата Св. Димитрија, од десната страна на патот, на самите карпи, се наоѓа црквата посветена на чудотворецот Никола.

fe

Подигната е на доминантно место, во стариот дел на градот во непосредна близина на црквата Св. Климент. Над јужниот влез од внатрешноста е откриен натпис од кој дознаваме дека црквата е подигната и живописана во 1477 г.

fe

Западно од рибарската населба-Канео, на една карпеста височинка над самото езеро , се наоѓа црквата посветена на Св. Јован. Подигната е во времето на охридското семејство Теологите околу 1280 година.

fe

Недалеку од Горна Порта, на самиот излез од дворот на Св. Богородица Перивлепта (Св. Климент) се наоѓа малата еднорабна црква посветена на Светиот воин Димитрија.

fe

На самиот излез од Велес, од десната страна на самиот пат кој води кон Градско, се наоѓа манастирот Св. Димитрија.

fe

Овој исклучителен споменик на архитектура и живопис, според натписот кој се наоѓа на задниот влез, од внатрешноста, го подигнал византискиот намесник Прогон Згур, роднина на византискиот император Андроник II Палеолог во 1295 година.

fe

Во групата цркви сместени на Скопска Црна Гора припаѓа црквата Свети Спас, во село Кучевиште, посветена на Светото Воведение Богородичино. Таа е една од најстарите цркви во тој крај.

fe

Во селото Лешок постојат две цркви посветени на светецот Атанасиј- едната е од постар, а втората од понов датум.

fe

Во непосредна близина на скопското село Љуботен сместено на падините на планинскиот масив Скопска Црна Гора, е подигната црква посветена на свети Никола.

fe

Манастирската црква посветена на светецот Леонтиј се наоѓа во селото Водоча, во близина на Струмица. Планинскиот амбиент ја засилува нејзината духовна убавина и, воедно, ја прави оваа црква различна во секоја сезона од годината.

fe
First
Prev
Страна 2 од 8
Next
Last

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 50

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Кошула за вардење од уроци
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: