Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Златото на Индија кај Александар
Сподели на Facebook

По победата над кралот Пор во Индија, Александар во палатата наишол на богатство кое се состоело од големи количини злато.


Македонците по победата над Индија од таму донесоа богат плен

Во палатата набројал најмалку 400 столбови од масивно злато со извонредна дебелина и височина, но и ист број на капители. Ѕидовите биле обложени со златни плочи со дебелина на прст. Но и меѓу столбовите виселе многу елементи од злато.

Киповите исто така биле од злато. Однадвор пак на ѕидот од зградата подскокнувале меѓу златните кафези безброј разновидни птици чии клунови биле позлатени. Според записите Александар во палатата видел и многубројни пехари како и предмети од скапоцени камења, од килибар. Златните предмети биле изработени во уметнички колорит.

Александар Македонски и самиот восхитен од ова подига свои златни столбови на кои наредува да се испишат сите негови победи:

“Заповедав на крајниот раб на Индија, далеку од победничките столбови на Диониз и Херакле и за мене да постават пет победнички столбови високи по десет стапки, за македонската слава да биде бесмртна.. “

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7529 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 71

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
 Пожар во Александриската библиотека од Христијани
--------------------------------
 Најголем рудник за воденички камења
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: