Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7770
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
Сподели на Facebook

Најстариот пајтон во Македонија е пајтонот на Манди Робев од Битола,сега починат а пајтонот наследен од неговиот 64-годишен син Димитар Робев кој пак долги години живее во Данска.


150 - годишниот пајтон на Робеви од Битола

Пајтонот на Робеви е еден од најстарите пајтони уште во постаро време а денес е единствениот останат, зашто е стар преку 150 години, грижливо оддржуван е чуван од Манди, до денес.

Пајтонот е полн и со историја. Токму на него се возел своевремено и таткото на модерната Турција, Кемал Ататурк но и бројните Битолски конзули уредно дотерани униформирани и наредени со секакви светлуцави еполети и срмени гајтани. Налкатени на црвеното кадифе од пајтонот и потпирајќи ги рацете на декорираните бастуни, додека тркалата од пајтонот кружат полека по Битолската калдрма, во достоинствен став, одважно разговараат и само попатно погледнуваат на околината, додека оделе на прошетки кон “Тумбе-кафе”.

А пред еден век во Битола возеле 40 пајтони кои Битолчани ги возеле за специјални пригоди. Во едниот пајтон седеле зетот и невестата, а во другиот чеизот од дифтици, батании, милина, чаршафи за ручање рачно везени. Сите тие парадирале низ “Широк сокак”, за да видат другите колку дарови со себе носи невестата во новиот дом.

Но најмногу од сите ги употребувале мераклиите кои откога ќе фрлеле по некоја чашка повеќе ќе ги натовареле со музичари и право кон некое пенџере од убава Битолчанака за да и пеат серенади до доцна. Така било некогаш во Битола денес е само едниот и последниот од сите пајтони, пајтонот на Робеви.


Конзулите во Битола на прошетките кон Тубе-кафе често ги користеа битолските пајтони

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10186 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,2 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 25 ноември 2020
Моментно посетители: 104

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: