Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Македонците први за воен род – коњица
Сподели на Facebook

Македонците први во историјата, коњицата ја прават посебен род на армијата, за време на Филип II.

Тој коњицата ја поделува и на два вида – “тешка” и “лесна” коњица. Тешката коњица е наменета за удар и е од племството- “хетери”, наоружени со меч и копје а носат оклоп и штит.

Секој округ пополнувал една “ила” (во мир 64 а во војна 200-300 коњаници). Кралската “ила” е од најхраброто и најлојално племство.
Лесната коњица – “сарисофори” наоружена е со копја долги од 3 м.(сариса), наменета е за извидување, предстражи, гонења и демонстрации но учествувала и во битки.

Разликите во подигањето на коњицата во посебен род на војската се покажале одма и на теренот во битките. При судирот со Грците кај Херонеја на 02.VIII.338 год. п.н.е, грчката коњица дејствувала во тесно содејство со својата фаланага чиј и дел е, но македонската како посебен род, ги решава своите засебни задачи во рамките на целата битка, дејствувајќи по потреба против коњицата или против пешадијата, а понекогаш ги решава и битките како и кај Херонеја.

Кај Херонеја токму бочниот удар на тешката македонска коњица од левото крило под команда на Александар со јачина од околу 2000 коњаници, ги разбило Тебанците и ја решило битката.

Алексадар подоцна ја јакне коњицата па ќе има 1/6 тешка пешадија, борбениот поредок го сведува на 8 редици, оставајќи помеѓу единиците простор за лесната пешадија, на која коњицата во борбите се ослонува.

Во битките, Александар коњицата најчесто ја постројува на крилата. Тешката коњица под непосредна негова команда, најчесто е на десното крило. Обично таа ги отпочнувала битките и од кога ќе ја разбие непријателската коњица или пешадија, би ги изведувала коњичките удари на бочните страни и и овозможувала на фалангата да го разбие непријателот.Така македонската коњица најчесто ги решавала битките (Гавгамела, Ис, Граник).

Но Александар ја употребува и за оперативни задачи – таа извидува, по добиените битки го гони непријателот и во оперативни и во стратегиски размери.На пример по битката кај Гавгамела таа е за еден ден веќе на 75 км. од боиштето. Заради ова Алексадар е сметан и за најголем коњички командант, но секако тоа го прави и даденото место на коњицата како посебен воен род.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 9087 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,33 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 35

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Македонците и чамците
--------------------------------
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: