Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7747
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Најголем рудник за воденички камења
Сподели на Facebook

На кривината непосредно пред Лесново крај познатиот Лесновски манастир,има голем карпест рид издалбен целиот од дупки настанати со вадење за потребите од воденички камења

Но не само водечнички од него се вадени и камења за мелење во домашни услови и потреби, при мелење пченица за познатиот македонски “бонгур” или други наши стари специјалитети.

Лесновскиот рудник на воденички камења заради високиот квалитет бил наделеку прочуен и баран. Многу семејства со генерации живееле од овој камен. Така речиси секоја создадена пештера, му припаѓала на некое семејство од Лесново, од каде со запрежни коли, ги пренесувале тешко натоварените и обарботени камења низ целиот Балкан.


Денес ова место е своевидна туристичка атракција кој во чест на испосницата од монахот Гаврил( светогорски монах кој во Лесново доаѓа во 1974 год.) е наречена – “Богородица”.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7776 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

петок, 30 октомври 2020
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Што е ансамбл?
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Антите како Словени
--------------------------------
 Кои се Даките?
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: