Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Музејот како поим потекнува од деветте музи
Сподели на Facebook

Со Александриската библиотека е поврзан и прочуениот “Музеј”, кој бил во нејзин склоп, но тој името го добил буквално од 9-те Музи – штитенички и славенички на разни науки и културни сфери.

Музите се славенички по потекло од Македонија, па кон нивниот култ Македонците-владетели со Египет и Александрија, имале посебна почит.

Тие се штитенички на епот и херојството,историјата,музиката и лирското творештво, образованието, филозофијата, астрономијата и астрологијата, тетарот и сл. Иако за овие “нивни” сфери на интерес,во пишана форма имало многу и во самата библиотека, во Музејот имало и своевидни експонати од се што опфаќало заштитното поле на Музите. И токму заради тоа и во нивна чест и слава така е и наречен овој посебен оддел од Библиотеката
- МУЗИ (И=ЕЈ) а од неговото именување и своевидна функција и сите од подоцна со слична намена формирани институции ќе се наречат – МУЗЕЈ т.е МУЗЕИ (множ.)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8178 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 54

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
 Св. мч. Георгиј Кратовски
--------------------------------
 Кошула за вардење од уроци
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: