Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Линкестите – македонско племе на рисови
Сподели на Facebook

Линкестида е  македонско кнежество во состав на Македонското кралство. Главен град му е Линк кој се наоѓал на свиокот реката Црна (Еригон) на ридот Висок Рид, над рибарникот кај денешното село Букри.

Линкестите се нарекувале и племе на рисови, за нив пишувале и Тукидид и Страбон. По нив подоцна и Хераклеа ќе го добие додатокот – Линкестида (Битола). Зошто племе на рисови?

Опстојот и денес на рисот по Пелистер, за разлика од другите региони каде е исчезнат, ни го потврдува масовното присуство на ова животно во антиката токму таму и зошто рисот е одбран како тотем и симбол на оваа македонско племе.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8388 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 44

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Најстарото дрво во Македонија
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: