Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Деветте Музи се од Македонија.
Сподели на Facebook

Деветте музи се од Македонија, се јавуваат како ќерки на легендарниот крал Пиер, од македонското кнежество Пиерија (Пела)

Некаде се среќаваат и како Пиериди но и како Тириди, Пиплеиаи.Последниот поим е со значење – музи на Олимп.

И светиот извор до кој се напивале се наоѓал во Пиерија. Култот кон 9-те музи се сели подоцна во Беотија , друго македонско кнежество, а заради селењето на музите во Беотија во градот Леибетрон.

Дека се автентични македонски музи, сведочи и грчка химна од Делфи во која се вели дека градот Леибетрон е во Македонија. Култот го воспоставува Пиер од преголема љубов кон своите ќерки.

Понатака дополнителен факт е и што Хелените на пример славеле само три музи, но откога култот на 9-те музи зема замав низ тогашниот антички свет и самите го прифаќаат.

Секоја од музите си има свој делокруг чиј протагонист и славеник е:

- Калиопа е Муза на епот низ кој се опеваат хероите, па се претставува како му дава на Хомер таблички да ги опише еповите.

- Клеа е Муза на историјата и претставена е како седи и пишува над книга.

- Евтерпа е муза на лирските песни со најинтимните чувстава, љубови и сл., па е со кавал и лира во раце.

- Ерата е муза на еросот, стои зад свадбите, ги штити младенците и бракот со поколенијата.

- Терпеихора е муза на образованието и воспитувањето на младите.Нејзината статуа била по училниците.

- Полимнија е муза на песните и геометријата, кај филозофите мислатата во форма на песна и ритмика да се прима.

- Уранија е муза на астрономијата и астрологијата, предвидува настани со ѕвездите, па е со земјината топка и шестарот во раце.

- Талија е муза на комедијата па е со комична маска во раце и

- Мелпомена е муза на трагедијата и со тажна маска во раце, што ќе рече дека и двете последни музи се музи на тетарот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 13216 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,52 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 223

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Прохор Пчињски
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
 Што е ансамбл?
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: