Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
Сподели на Facebook

Јован VI Кантакузин се отцепил од централната власт на Византија прогласувајќи се најпрвин за деспот на областите од Дринполе и јужна Македонија. Заземајќи територии од империјата се раширил уште повеќе.

Имал и побуна со центар во Солун од Македонците – зилоти, но Јован успеал со помош од дворјаните да ја угуши.

Истиот Јован VI Кантакузин и го задава клучниот удар на Византија но и на Европа за упадот на Османлиите на свое тло во вековите што ќе следат. Тој го напаѓа императорот Јован V Палеолог во мигот кога надираат и Турците, со што им прави услуга која се возвраќа со тоа што тој е следниот цар од 1346 год. а Турците се на Европско тло дишејќи на Византија во врат.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7828 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 13 јули 2024
Моментно посетители: 31

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Минерал МАКЕДОНИТ
--------------------------------
 Воениот плен кај Македонците
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: