Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?






Вкупно гласови : 8546
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Наметки од антиката и Византија - истоимени
Сподели на Facebook

Во времето на Византиско-македонските царски династии но и воопшто во Византиско време под поимот “кламис”, се подразбирала убава царска наметка.

Интересно е што кај војниците на Алекснадар Македонски во античко-македонската епоха пак, нивните војнички наметки се јавуваат под поимот – “хламида” што споредено со подоцнежниот кламис (к=х) и речиси истоимен поим а за иста работа – наметка.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7384 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:




 
Запиши
Коментар:

 

среда, 04 октомври 2023
Моментно посетители: 78

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Македонците и воената кола, двоколка
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: