Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7609
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Кошула за вардење од уроци
Сподели на Facebook

“Синдон” е името на кошулата која во средновековието низ Македонија обврзително ја носеле доилките, зашто како што верувале ги вардела од уроци и лоши магии. Тоа била посебно изработена кошула од многу тенко платно и се носела под останата облека.

Особено масовно е носена во периодот од X – XII век, но и подоцна посебно при масовни умирачки, болести и сл. напаствија.

И денес е задржано ова верување особено по некои планински и рурални средини, кои како заштита од уроци, носат под облеката некакви кошули кои предходно орестојувале во црква или биле кај некоја бајачка за “рушење” магии.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7310 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 14 ноември 2018
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Антите како Словени
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
 Прст од раката на Св.Ѓорѓи во Паралово
--------------------------------
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: