Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 7635
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Византија паѓа заради долгови
Сподели на Facebook

1343 год. , Византија веќе длабоко заглабена во финансиски проблеми и постојани зголемени трошоци за одбраната од се побројните агресори, зема нов кредит од богатата Венеција, во висина од 30 000 златни дукати со камата од 5% годишно.

Овој долг за 99 години ќе нарасне на 178 000 дукати, под услов со секоја година да не се додава камата на камата. Откога ќе го земе Венецијанското злато како данок Турскиот султан Орхан, ќе продолжи да граба од Византија деле по дел на Мала Азија. Константинопол веќе е во заодот на моќта, ќе го преземе новиот моќник од исток.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6923 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

четврток, 18 април 2019
Моментно посетители: 108

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и воената кола, двоколка
--------------------------------
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Дијад - најгенијалниот инженер на Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: