Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8546
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
“Василици” македонски вршници
Сподели на Facebook

“Василици” е уште едно име за вршници за печење леб и други македонски традиционални јадења на македонскиот народ.

Според најстарите пренесувани преданија, ова име доаѓа уште од Византиско време од императорот – Василиј II Македонски (Македонец) кој ковал штитови со поголеми испакнувања на среде, та и малку повешт ковач од нив подоцна можел да прави добри – вршници.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7623 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 04 октомври 2023
Моментно посетители: 78

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: