Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Најраните почетоци на кино културата во Македонија
Сподели на Facebook

Браќата Манаки се најзаслужни и за почетоците на кино културата во Македонија .

Тие го проектираат првиот филм во Македонија во 1921 год. од нивнотокино “Манаки“ и тоа тогаш на отворено небо кога збиени и насобрани Битолчани го проследија филмот на својот познат “ Шорок сокак“.

Посетата на Султанот во Битола

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10915 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,71 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 67

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кои се Даките?
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Македонките заслужни за победата на Аргеј I
--------------------------------
 Дезертерство (не)познаница за Македонците
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: