Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Минерал МАКЕДОНИТ
Сподели на Facebook

Редок минерал наречен МАКЕДОНИТ, наречен по името на нашата земја Македонија.

Општи информации за МАКЕДОНИТ

Хемиска формула: PbTiO3
Состав: Молекуларна тежина= 303.08 gm
Titanium 15.80 % Ti 26.36 % TiO2
Lead 68.37 % Pb 73.64 % PbO
Oxygen 15.84 % O
______ ______
100.00 % 100.00 % = TOTAL OXIDE
Емпириска формула: PbTiO3
   
IMA Статус: Решение IMA 1971
Локација: Црн Камен, Прилеп, Македонија. MinDat.org
Наречен по: земјата каде е пронајден, Македонија
Синоним: ICSD 61168

PDF 6-452

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10457 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,26 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 54

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Музејот како поим потекнува од деветте музи
--------------------------------
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: