Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8195
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Абодрити, словенско племе во Дакија
Сподели на Facebook

Абодритите се сметаат за словенско племе на средниот тек на реката Дунав од Романска страна (Дакија). За нив стои и записот:

“Abodriti, qui vulgo Praedenecenti vocantur et contermini Bulgaris Daciam Danubio adjacentem incolunt“ (“Абодритите што обично ги викаат Преденеценти, а како соседи на Бугарите живеат во Дакија покрај Дунав“).
Се споменуваат во 824 год. во “Франкиските анали”, кога барале помош од Лудвиг Побожниот за војната против Бугарите. Вториот назив Praedenecenti се толкува различно (Браниќевци, Бодриќевци и сл.) но сеуште е недоволно цврсто потврдено од каде овој назив.

(Литература – L.Niederle, “ Slovenske starozitnosti”,II, Praha 1906, str. 418, истиот, Manuel de l,antiquite slave, I, Paris 1923, atr. 104)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8039 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 03 декември 2022
Моментно посетители: 321

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Поход на Скитите кон Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: