Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Новости > Дневни новости
.: Дневни случувања во Македонија :.
На археолошкиот локалитет кај скопското село Таор, родното место на големиот император Јустинијан Први, Тауресиум, кој владеел со источно римско царство од 527 до 565 година, за посетителите ќе бидат поставени табли со објаснување на неговата историја, како и на поединостите за пронајдите предмети.
fe
Манифестацијата "Денови на македонската култура" од денеска до 24 мај ќе се одржи во Прага, Чешка.
fe
На наоѓалиштето излегуваат на виделина живеалишта од доцна антика, поплочани улици, плоштади и куќи за живеење со целиот распоред, кујни, складишта и внатрешни дворови.
fe
Годинава единствениот македонски професионален фолклорен ансамбл слави 6 децении од своето постоење.
fe
Ниту европска иднина ниту регионална соработка не можеме да оствариме доколку не инвестираме во капацитетите, институциите и потенцијалите на нашата држава, рече четвртиот македонски Претседател, кој говорот го заврши со зборовите "Да живее Република Македонија"
fe
Близнаците Мартин и Стефан Филиповски, познати како Некст тајм со песната "Нешто што ќе остане" денеска во Москва, на првата полуфинална вечер ќе ја претставуваат Македонија на изборот за Песна на Евровизија.
fe
Со премиерата на операта, "Бал под маски" од Џузепе Верди завчеравечер започна 37. издание на Мајските оперски вечери на кое до 31 мај ќе се одржат уште пет оперски претстави и една балетска.
fe
Штипските археолози на тврдината Исар го открија тунелот кој го поврзува акрополниот дел со долината на реката Брегалница.
fe
Монетите кои датираат од крајот на 13 и почетокот на 14 век, говорат дека населението имало живи трговски врски со Венецијанската република.
fe
Земјоделците од Велешко се офајдија од младиот кромид годинава. Околу 450 тони кромид, за рекордно време и по добра цена се најде на трпезите во Хрватска, Косово, Србија и на домашниот пазар.
fe
First
Prev
Страна 1 од 13
Next
Last

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 104

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Воените лукавства
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
 Поход на Печенезите во Македонија и нивниот крај
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Св. мч. Пасикрат, Валентион, Јулиј и др
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: