Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8116
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Фолклор
.: Македонски фолклорни ансамбли и друштва :.

Културно уметничкото друштво "Дримкол"од Вевчани во своето долгогодишно постоење има оставено свој белег во македонската културна историја.

fe

Ансамблот на народни игри и песни "Орце Николов" од Скопје - Република Македонија е формиран во 1945 година, со цел на современ начин да ги негува и прикажува уметноста на народните игри, песните, музиката и носиите на Македонија.

fe

Ансамблот Керамичар е формиран 1954 година. Денес ансамблот брои над 250 членови од кои поголемиот број се ученици и студенти.

fe

Академското културно-уметничко друштво "Мирче Ацев" е формирано во текот на 1949 година, со одлука на Универзитетскиот одбор на Студентската младина на Македонија.

fe

“Танец” е име кое пет децении е симбол на македонската култура и уметност, пет децении на своето постоење е амбасадор и презентер на македонското фолклорно творештво кај нас и на сите континенти на земјината топка.

fe
 

четврток, 30 јуни 2022
Моментно посетители: 43

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Македонците и ножот
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: