Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8955
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Цркви и манастири во Македонија
Црквата Успение на Света Богородица, с. Велестово
Сподели на Facebook

Црквата успение на Пресвета Богородица е еднокорабна градба со полуоблест свод и полукружна апсида на источната страна.

Фреските пред неколку децении се премачкани со нов слој слики, но е почитуван стариот распоред на претставите и целината останува ненарушена. Конзервирана и заштитена е во 1966 година и притоа се открија неколку натписи со старословенско писмо. Сликањето започнало во 1444 година во месец мај и фреските настанале со залагање на попот Ѓорѓија, потоа на Станец, неговиот брат Михо, Рајко Добрилов, Дабец и Петко. Според вториот натпис, што се наоѓа над западниот влез од црквата, остатокот од површината во храмот е покриен со фрески во 1450/51 година. Во вториот запис се споменуваат ктиторите: В’лкота, Славко, Грубан, Михо Јанков и Никола. Во натписот посебно важен е податокот дека во времето на завршувањето на декорацијата во Велестово на престолот на охридската архиепископија се наоѓал архиепископот Никола.

Во сводот, на средината е насликан “Старецот”, источно од него “Исус Христос” и “Приготвениот престол”. Пониско на надолжните страни се насликани пророците во допојасје. На највисоките површини на сводот и на горните делови се насликани Големите Празници: Благовести, Рожденство, Сретение, Успение на богородица, Влегувањето во Ерусалим и др. На јужниот ѕид, до самиот иконостас се насликани “Визијата на Свети Петар Александриски”, а пред самиот иконостас како патрон е насликана света Богородица со малиот Христос во рацете, а веднаш до неа се свети Никола Чудотворец, свети Климент Охридски и света Марина. На северниот ѕид се насликани Светите Воини: Теодор Стратилат на коњ, Прокопиј, Меркуриј, Димитрија и свети Ѓорѓи Победоносец.

Зографите на постарото сликарство, веројатно двајца, во целина оставиле подобро сликарство со помирни и посигурни цртежи. Нивните внимателни сликани форми на еден дел од декорацијата на ликовите на северниот ѕид, добиле непријатна тврдост изразена со остри судири на светли и темни полиња притоа не избегнувајќи ја провинциската сладникавост во изразот, како што е на пример Свети Меркуриј. Меѓутоа, претставите во долните зони на јужниот ѕид (свети Петар Александриски, свети Никола и свети Климент) ги евоцираат најдобрите пластични прикази во охридското сликарство од крајот на XIV век.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7459 пати
Просечна оцена од посетителите
 1,66 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 23 јуни 2024
Моментно посетители: 35

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Св. Прохор Пчињски
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: