Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8525
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Христијанство > Богомилското движење
МАКЕДОНСКИОТ ФОЛКЛОР И БОГОМИЛСТВОТО
Сподели на Facebook

Фолклорот може да се гледа како голем хард-диск што меморира сé.
Ако народот органски се врзе за нешто, тогаш тоа засекогаш останува дел од него. Во фолклорот важат законите на уметноста.

Народот создавал фабули од чисто уметничка побуда, а не за да задоволи една, а да негира друга идеологија. Естетски се дразнел со интересното, фантастичното, надреалното, та не е ни чудо што користел сé што ќе му дошло при рака. Постојат приказни за Бог и за ѓаволот како другари, па и браќа, кои говорат за врските со дуалистичките учења.

Бог и ѓаволот се субјекти на фабулата и се во служба на истата.

Приказната за средбата на Адам со ѓаволот, кој му вели дека тој ја повела земјата и бара од Адам да му ја продаде душата, не мора да се толкува само богомилски, туку може и фаустовски. Врската на народот со природата и со "природното", сфатено како здравје и виталност, говори за тоа зошто богомилството не опстанало на овие простори. Значи, творец на светот и на човекот е сепак Бог, а не ѓаволот.

Дуализмот се чини природен за умот на човекот.

Немоќта да се објасни злото и страдањето го гонело човекот да претпостави и други принципи на злото од кои тоа произлегува. Тоа се пред се бинарните опозиции: добро-зло, душа-тело, дух-материја, разум-емоција, каде вториот член е подреден и со негативна конотација.

Отвореноста на Македонија како крстопат може да се толкува како привилегија, зашто човекот овде научил да биде толерантно суштество. Да не прифаќа сé толку лесно, но и да дозволи да постои другиот и другото.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6141 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,33 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 23 септември 2023
Моментно посетители: 90

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Граница на Христијанството
--------------------------------
 Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: