Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Македонизам > Филизофија на Македонизмот
.: Македонизмот и неговата филозофија :.
Соседските пропаганди во Македонија со националните им идеи, од средината на XIX век па натаму, пропратени со тактот на Големите сили (Русија и Австрија), во моментот кога македонската нација се барала себеси во минатите историски збиднувања, уште повеќе го отежнувале не само созревањето на македонската националната свест туку ги одвлекувало виталните сили од решавањето на горечките проблеми.
fe
Економскиот фактор е влијателен фактор, некои дури сметаат дека тој ја развива или не граѓанската свест (а дека само развиена граѓанска свест раѓала или не и национална свест).
fe
Во почетокот, Европа на осамениот пројавен македонизам не обраќа посебно внимание, верувајќи на многу погласните бугарски националисти а зедно со нив и на руските словенофили, дека овие со долгогодишното духовно ропство под Грците, си ја заборавиле својата “бугарска” народност и го прифатиле македонското географско име.
fe
Истапувањето на македонските патриоти во одбрана на македонскиот национален индивидуалитет, во зародишот на македонизмот (нешто по средината на XIX век), особено ги погодува бугарските националисти. Бранејќи ги своите бугарски национални интереси (и самите штотуку испилени), сакајќи официјална.
fe
Покрај се помасовното замешување на соседските научни и црковни елити во македонското прашање a сите со својата “вистина”, намерно или не, во најраната појава на македонското прашање, се јавувале и странски “експерти” по истото.
fe
Ретко кое прашање од богатата европска историја, е расправано и пишувано толку со жолч, алч, пропаганда и зломислие, како македонското. Милиони текстови, студии, книги, расправи, форуми и друг вид материјали се посветени на него низ многуте списанија, весници, радио и ТВ емисии, сајтови.
fe
Тајните братства во кои членувале Македонци и други емигранти од Македонија им носат врвни позиции и во српската извршна власт и српското општество.
fe

Во формирањето на нацијата битни се и два други фактори. Имено човештвото од секогаш се организирало во групи од сите видови, форми и големини, некогаш строго дефинирани, другпат лабави, некогаш уредно вгнездени а другпат испреплетени.

fe

Гелнер пак оди со национализмот како неминовен дел на државноста, еден неиздржан кај него став, а протежиран постојано.

fe

При дефинирањето на нацијата Гелнер, појдува од некои интересни позиции кои само навидум делуваат и разумно.

fe
First
Prev
Страна 1 од 2
Next
Last

сабота, 13 јули 2024
Моментно посетители: 41

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Како макот ги преживеал Македонците
--------------------------------
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 Ала уд Дин Мухамед Калдји, втор Александар
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: