Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 6640
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Салати
Салата со макарони
Сподели на Facebook
Салата со макарони
Потребни состојки:

1 пакетче макарони по желба
300 гр. кисели краставички
300 гр. сирење
300 гр. шумкарица
400 гр. кисела павлака
300 гр. мајонез
Сол


Макароните ги вариме и ги цадиме од водата. Краставичките, сирењето и шумкарицата ситно ги сечкаме и ги ставаме во подлабок сад. Ги додаваме исцедените макарони, посолуваме, ги додаваме и киселата павлака и мајонезот и убаво промешуваме. По потреба додаваме уште мајомез или кисела павлака. Салатата ја дервираме во чинија за салата и ја декорираме со гранчиња магдонос.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8129 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,12 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 26 јуни 2016
Моментно посетители: 35

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најславната песна за Палестина е од Македонец
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 ”Алшар”– единствено наоѓалиште во светот на…
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 Првиот златен медал на македонски фотографи
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: